İmdat Freni

Rus Sosyalist Hareketi’nin Belarus üzerine Açıklaması

Belarus’taki başkanlık seçimlerinden sonraki üç günde bütün büyük şehirlerin sokakları protestocularla polis arasında şiddetli çatışmalara sahne oldu. Tüm bağımsız seçim anketleri ve gözlemcilerin tanıklıkları muhalefetin adayı Svetlana Tikhanovskaya’nın önemli farkla kazandığını ortaya koysa da otoriter lider Alexander Lukaşenko yeniden seçildiğini ilan etti. Nüfusun çoğunluğunun göstermiş olduğu tepkiyi bastırmak için Lukaşenko sadece polise ve gizli servisin sınırsız yetkisine bel bağlamış durumda. Rejiminin korunması pahasına binlerce insan gözaltına alındı, yüzlerce insan yaralandı ve en az bir kişi öldü. Öte yandan direniş yalnızca sokak protestoları formunda değil, çeşitli büyük şirketlerde hali hazırda başlamış olan grevler şeklinde de devam ediyor. Belarus işçi sınıfına ve gençliğine daha iyi bir gelecek için verdikleri mücadelelerinde dayanışmamızı ifade ediyoruz. Ayrıca, protestolar sırasında illegal biçimde tutuklanan Pavel Katarzhevski ve Yury Glushakov gibi Belaruslu sol aktivistlerin salıvelirilmesini talep ediyoruz.  Aşağıda Rus Sosyalist Hareketi’nin Belarus başkanlık seçimlerinden önce kaleme aldığı bildiriyi yayınlıyoruz.  

Belarus’taki Serbest Seçimler için ve Baskıya Karşı 

9 Ağustos’ta Belarus’ta başkanlık seçimleri yapılacak. Bütün ülke çapında, toplumun değişik katmanlarında stereotiplerin ve deklarasyonların aksine çok daha az toplumsal desteğe ve bağlara sahip Lukaşenko rejiminden memnun olmayanların hareketliliğine tanık oluyoruz. Yetkililer bu tepkilere, serbest seçimler için bir fırsat sunmaktan ziyade gerilimi ve ihtilafı daha da arttıran tehditlerle ve saçma propagandayla karşılık veriyor. Aynı zamanda Kremlin Rus komünist ve sosyalistlerinin şiddetle karşı çıktığı Belarus’u kendine tabi kılma planlarını sürdürüyor.   

Birçok tarihsel, ekonomik, kültürel ve aile bağlarımızın olduğu Belarus ve diğer komşu ülkelerle eşit ilişkiler kuracak demokratik bir Rusya için mücadele ediyoruz. Belarus halkının serbest seçim ve Rusya’dan veya diğer emperyalist güçlerden bağımsız olma haklarını savunuyoruz. Belarus’taki gaspçı rejime karşı gelen sendikaları, toplumsal hareketleri ve sol örgütleri desteklerken mevcut rejime karşı sunulan sağcı ve neoliberal seçenekleri açıkça eleştiriyoruz. Umuyoruz ki Belarus’taki isyan Belarus halkının çoğunluğunun –işçilerin, öğrencilerin, emeklilerin çıkarlarını savunan ve bağımsız, demokratik ve sosyalist bir Belarus için mücadele eden kesimleri güçlendirir.  

Serbest seçimlere dokunma! Baskılara son!

Rus Sosyalist Hareketi (4. Enternasyonal Rusya Seksiyonu)

4 Ağustos 2020

Çeviri: N. Turan